انحراف بینی

با منحرف شدن تیغه میانی دو سوراخ بینی که بینی را به دو نیم تقسیم نموده انحراف بینی حاصل می شود. با پدید آمدن این عارضه ممکن است یک یا هر دو مجرای تنفسی بسته شود و فرد نتواند به راحتی تنفس کند. علاوه بر این انحراف بيني منجر به خشک شدن جریان هوایی بینی و پوسته پوسته شدن داخل آن می شود. در نتیجه در این حالت بیمار دچار خون ریزی خواهد شد.

برای کاهش تورم و گرفتگی بيني می توان دارو هایی را تجویز نمود اما برای درمان کلی انحراف بيني باید بیمار تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

علائم انحراف بینی

  • گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی
  • خون ریزی بینی
  • درد صورت
  • تنفس صدا دار در بیداری یا به هنگام خواب
  • فرد ترجیح می دهد که به یک سمت دراز بکشد.

علت انحراف بيني

انحراف بینی می تواند گاهاً بر اثر عوامل مادرزادی پدید آید. در برخی موارد نیز ممکن است بینی ضربه بخورد و شدت آن به حدی زیاد باشد که تیغه از جای اصلی خود جا به جا شود و فرد دچار انحراف بيني گردد.

انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

همانطور که گفته شد تنها راه درمان انحراف بيني ، انجام عمل جراحی است. در این عمل برشی کوچک در سپتوم بيني ایجاد شده و استخوان و غضروف اضافی بيني که منجر به مسدود شدن راه تنفسی شده برداشته می شود و تیغه بيني در موقعیت درست و مناسب قرار می گیرد.

در اغلب موارد این جراحی را همزمان با جراحی زیبایی بيني انجام می دهند. با این کار علاوه بر تنفس ، ظاهر بيني نیز اصلاح خواهد شد. به جراحی انحراف بيني سپتوپلاستی و به جراحی زیبایی بيني رینوپلاستی گفته می شود. همچنین به جراحی همزمان انحراف و زیبایی بيني ، سپتورینوپلاستی گفته می شود.

لازم به ذکر است جراحی انحراف بيني از عمل های درمانی به حساب می آید و فرد می تواند هزینه آن را از بیمه دریافت کند.

برای این عمل بیمار به طور کامل بیهوش شده و جراحی حدود یک ساعت و نیم به طول می انجامد. پس از جراحی به روی قالب یا گچ قرار داده می شود و برای مدت ده روز به روی آن قرار می گیرد. توجه داشته باشید که در این چند روز به هیچ عنوان نباید گچ بینی خیس و مرطوب شود.

هزینه جراحی انحراف بینی

هزینه این جراحی بسته به میزان و شدت انحراف سپتوم دارد. همچنین اگر سپتوپلاستی همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام شود ، هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب جناب دکتر علیرضا امامی ، متخصص گوش حلق و بینی و جراح بینی تهران تماس حاصل فرمایید.