بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی : چشم ها از منظر علم زیباشناسی به عنوان اصلی ترین اجزای صورت به شمار می روند. در حالت کلی می توان گفت چشم ها منعکس کننده سن و حالات روحی و خلقی افراد می باشند. بنابراین نقشی اساسی در جوانی و شادابی چهره ایفا می کنند.

متاسفانه در مقایسه با دیگر اجزای چهره ، چشم و پلک علائم پیری را با وضوح بیشتری نمایان می کنند و باعث کاهش اعتماد به نفس افراد می شوند.

بدین منظور جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی با هدف بر طرف نمودن افتادگی پلک ، رفع پف پلک ، رفع پوست اضافی پلک و نهایتا به منظور زیباسازی پلک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است این جراحی هم در پلک بالا و هم در پلک پایین قابل انجام می باشد و امروزه طرفداران بسیاری به خود اختصاص داده است.

دلایل افتادگی و پف پلک

عموما پف پلک و افتادگی پلک در اثر افزایش سن اتفاق می افتد ، البته در برخی موارد صرفا افزایش سن منجر به افتادگی و پف پلک نمی شود و ممکن است این عارضه ناشی از بیماری های متابولیکی از قبیل کم کاری یا پرکاری تیروئید باشد.

بنابراین در چنین مواردی نیازی به انجام جراحی پلک نمی باشد و می بایست جهت درمان آن اقدام به درمان بیماری های متابولیکی نمود.

بلفاروپلاستی

کاربرد جراحی زیبایی پلک

کاربردهای بلفاروپلاستی شامل موارد ذیل می باشد :

 • منجر به حذف پف اضافی موجود در پلک ها می شود.
 • چربی های اضافی موجود در ناحیه زیر پلک ها را رفع می کند.
 • افتادگی پلک ها را ترمیم می نماید.
 • ایرادات ساختمانی پلک افراد حتی در افراد در سنین پایین را بهبود بخشیده و ترمیم می نماید.
 • مشکلات بوجود آمده در پلک ها پس از اعمال مرتبط با سرطان و همچنین حوادث را بازسازی و ترمیم می نماید.
 • منجر به کشیده شدن و بالا رفتن پوست نواحی اطراف چشم شده و بنابراین علائم خستگی و پیری موجود در چشم ها را مرتفع می نماید.

در برخی موارد به دلیل اختلالات ساختاری چشم و همچنین پوست اطراف آن بینایی مختل می شود ، عمل بلفاروپلاستی به منظور درمان چنین مواردی نیز کاربرد دارد.

کاندیدای جراحی پلک باید دارای چه شرایطی باشند ؟

 1. از سلامت جسمی کامل برخوردار باشند.
 2. می بایست دارای حداقل ۳۵ سال سن باشند.
 3. دچار مشکلاتی از قبیل افتادگی پلک یا پف زیر چشم باشند.
 4. دارای مشکلاتی نظیر دفرمیتی پلک ها یا مشکلات ساختاری پلک ها باشند.
 5. مبتلا به بیماری خاصی نباشند.

بلفاروپلاستی

تکنیک عمل بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک به ۳ روش انجام پذیر است :

بی حسی موضعی

در این روش در ناحیه جراحی یعنی اطراف پلک ، داروی بی حس کننده تزریق می شود و بدنبال آن پلک بی حس شده و باعث می شود که بیمار در طول عمل هیچ گونه دردی احساس نکند.

نیمه بیهوشی

در جراحی زیبایی پلک به این روش ، علاوه برایجاد بی حسی در نواحی اطراف پلک ، داروهای ضد درد نیز توسط متخصص بیهوشی و از طریق رگ به بیمار تزریق می شوند و بیمار را به خوابی عمیق فرو می برند.

بیهوشی کامل

طبیعتا در این روش ، بیمار به طور کامل بیهوش بوده و پلک های بالایی و پایینی می توانند به صورت همزمان یا جداگانه تحت عمل جراحی قرار گیرند.

عمل جراحی زیبایی پلک

همانطور که پیشتر ذکر شد ، جراحی پلک را می توان هم در پلک فوقانی و هم در پلک تحتانی انجام داد. در ادامه به تفکیک ، جراحی پلک بالایی و پایینی را مورد بررسی قرار می دهیم.

جراحی زیبایی پلک بالا

در جراحی پلک بالایی ، دقیقا روی چین طبیعی پلک برش ایجاد می شود ، لذا احتمال باقی ماندن جای برش پس از جراحی بسیار ناچیز خواهد بود.

بلفاروپلاستی

در جراحی پلک فوقانی پس از ایجاد برش ، پوست و نسج زیر پوست برداشته می شود و چنانچه پلک ها دچار کیسه های چربی نیز باشند اقدام به برداشتن ان ها نیز صورت می گیرد و در نهایت با نخ بسیار ظریفی بخیه زده می شود.

جراحی زیبایی پلک پایین

در صورتی که میزان پف موجود در پلک تحتانی و همچنین میزان بیرون زدگی چربی ها در آن زیاد باشد ، برای این که محل اسکار پس از عمل مشخص نباشد برش ها کاملا در قسمت زیر خط مژه ایجاد می شوند.

در جراحی پلک پایین ، علاوه بر خارج نمودن چربی های اضافی امکان برداشتن پوست اضافی نیز وجود دارد.

البته چنانچه میزان بیرون زدگی چربی ها شدید نباشد و پوست پلک به صورت طبیعی باشد ، چربی های اضافی را می توان به کمک ایجاد برشی در سطح داخلی پلک استخراج نمود.

از مزایای این روش این است که هیچ گونه برشی در روی پوست ایجاد نشده و فرآیند ترمیم و بهبودی سریع تر اتفاق می افتد.

لازم به ذکراست که پس از جراحی زیبایی پلک ممکن است نواحی اطراف پلک تا حدودی کبود و متورم شود ، این مسئله امری بدیهی است و نهایتا طی ۲ هفته به طور کامل رفع می گردد. جهت رفع نمودن آن می توان از قطره اشک مصنوعی نیز استفاده کرد.

در رابطه با محل برش نیز باید یادآور شد که جای نگرانی نیست و به مرور کمرنگ شده و حداکثر پس از یکسال به طور کامل برطرف می شود.

اقدامات قبل و بعد از عمل جراحی پلک

بلفاروپلاستی

 • ۲ هفته قبل از عمل از مصرف داروهایی نظیر آسپیرین ، ایندومتاسین ، مفنامیک اسید ، بروفن و پیروکسیکام خودداری کنید.
 • در صورتی که قبل از عمل ، بنا به هر دلیلی مصرف داروهای مسکن ضرورت یابد می بایست فقط از داروهایی مانند استامینوفن معمولی یا کودئین استفاده نمود.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف مواد مخدرباید پزشک خود را آگاه نمایید.
 • پیش از عمل ، بیمار می باید استحمام نماید.
 • در روز عمل از به همراه داشتن هرگونه زیور آلات اجتناب نمایید.
 • بیماران خانم می بایست پیش از عمل ، هیچ گونه آرایشی نداشته باشند.
 • پس از عمل ، هیچ نوع پانسمانی روی چشم ها قرار داده نمی شود.
 • غالبا بعد از عمل به منظور چرب نمودن محل بخیه ها ، پماد آنتی بیوتیک چشمی تجویز می شود که باید مرتبا از ان استفاده نمود.
 • بیماران پس از جراحی پلک حداقل به مدت ۳ روز باید از قطره اشک مصنوعی استفاده نمایند.
 • طی ۲ روز ابتدایی پس از عمل ، به منظور شستشوی چشم ها می بایست از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید ، اما پس از گذشت ۲ روز می توانید از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده نمایید.
 • قرص های آنتی بیوتیک تجویزشده را بسته به نظر پزشک متخصص و حداقل به مدت ۵ الی ۷ روز به طور مرتب مصرف نمایید.
 • پس از جراحی پلک می بایست تا ۴۸ ساعت از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • سعی کنید پس از عمل ، به میزان کمتری دراز بکشید و در هنگام دراز کشیدن نیز زیر سر خود چند بالش قرار دهید تا میزان بروز تورم و کبودی به حداقل خود برسد.

سایر مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • توجه داشته باشید خروج چند قطره خون از محل برش جراحیب ه مدت یک تا ۲ روز پس از عمل ، امری طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
 • احتمال تاری دید خفیف بعد از عمل جراحی پلک به مدت چند روز نیز امری طبیعی است.
 • مصرف مواد آرایشی روی نواحی پلک ها حداقل به مدت ۲ هفته پس از جراحی ممنوع می باشد.
 • احتمال دارد طی چند هفته بعد از عمل ، پلک ها به طور کامل بسته نشوند ، در چنین مواردی می بایست از پماد چشمی استفاده نمود.
 • چنانچه طی ۱ الی ۲ روز پس از عمل ، درچار درد چشم یا اختلال افت بینایی شدید سریعا به پزشک تان مراجعه نمایید.

در خاتمه باید متذکر شد که در روزهای ابتدایی پس از عمل زیبایی پلک ممکن است پلک ها ظاهر خوبی نداشته باشند ، این مسئله در اثر پف و تورم پلک ناشی از جراحی می باشد که پس از چند هفته برطرف می شود.

قاعدتا در روزهای اولیه بعد از جراحی زیبایی پلک نمی توان توقع مشاهده نتایج نهایی را داشت ، لذا در روزهای ابتدایی پس از جراحی پلک نباید نتیجه حراحی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک هرگز نمی تواند باعث بالا کشیدن ابروها با درشت شدن سایز چشم ها شود.