عمل جراحی بینی کج

جراحی بینی کج : برخی از بیماران به دلیل اینکه در گذشته با شکستگی بینی مواجه شده اند و به روش بسته برای درمان آن اقدام نموده اند ، دچار کجی یا پیچ خوردگی بینی می شوند. همچنین بینی می تواند به صورت مادرزادی نیز کج باشد. همه این موارد با انجام جراحی قابل اصلاح خواهد بود. برای درمان کجی بینی در ابتدا جراح باید نسبت به تشخیص علت کج شدگی بینی اقدام کند. در واقع در بینی های کج استخوان یک سوم بالای بینی یا غضروف دو سوم پایین بینی دچار انحراف می شود. در برخی موارد ممکن است نوک بینی در مرکز تقارن وجود داشته یا نداشته باشد.

دلایل کجی یا پیچ خوردگی بینی

  • انحراف خارجی بینی
  • پیچ خوردگی استخوان بینی
  • پیچ خوردگی غضروف بینی
  • انحراف داخلی یا سپتوم بینی

 

جراحی بینی کج

 

جراحی برای بینی کج

غالبا نافرمی های بینی کج ، شامل نافرمی های استخوان بینی و غضروف های بینی در طاق وسط بینی است. در واقع از آنجایی که طاق وسط بینی به راحتی قادر به جدا شدن از استخوان بینی است ، بسیار حساس به ضربه می باشد ، بنابراین در صورت قرارگیری استخوان در بخش میانی ، غضروف ها از بینی جدا شده و بینی از لحاظ ظاهری کج می شود.

در صورت کج قرار گرفتن غضروف های نوک بینی ، تیغه وسطی بینی ( سپتوم ) و غضروف های نوک بینی مجددا ترمیم شده و همه بینی با سایر قسمت هایش تراز خواهد شد.

همچنین استخوان بینی از جایی که کج و نامتقارن شده مجددا شکسته شده و می توان آن را به بخش میانی برگرداند تا میان همه قسمت های بینی تعادل ایجاد شود.

روش مناسب برای جراحی بینی کج

بهترین روش برای اصلاح و جراحي بيني کج ، جراحی از طریق روش باز است. زیرا در این روش پوست از بافت بینی جدا شده و جراح اشراف کاملی به همه ساختار بینی داشته و می تواند به بهترین نحو نسبت به اصلاح کجی بینی اقدام فرماید.

 

جراحی بینی کج

 

درباره جراحی بینی کج :

علت کج بودن بینی می تواند بنا به دلایل مختلفی مانند عدم تقارن ذاتی صورت ، ضربه بینی یا انحراف تیغه بینی باشد.

رینوپلاستی بینی کج که یکی از شایع ترین مشکلات بینی نیز می باشد یکی از دشوارترین جراحی های بینی است. عدم تقارن صورت می تواند ایجاد بینی کاملاً صاف را دشوار کند.

بینی کج ممکن است منجر به خونریزی مکرر بینی شده یا تنفس به دنبال آن دشوار شود. کج بودن همچنین می تواند باعث انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی شود. نه تنها می تواند توانایی تنفس از راه بینی را کاهش دهد ، بلکه می تواند خواب را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بینی کج ظاهر بینی را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد که باعث می شود گاهی جراحی زیبایی بینی بهترین گزینه برای هر کسی باشد که از این مشکلات رنج می برد.

دلیل کج بودن بینی هرچه که باشدتعادل صورت را از بین می برد و باعث می شود صورت از جذابیت کمتری برخوردار باشد.

روش های مختلفی برای جراحی زیبایی بینی کج وجود دارد. نوع عمل جراحی بینی بستگی زیادی به علت کجی و تأثیرات آن دارد. همانطور که گفتیم ناهنجاری مادرزادی،  انحراف سپتوم، عفونت،  فرو رفتن سوراخ بینی، ضربه و آسیب می تواند از دلایل کج بودن بینی باشد.

وقتی کجی بینی در نتیجه انحراف تیغه بینی باشد ، سپتوپلاستی یک روش معمول است. این جراحی بینی را صاف و انسداد مجاری تنفسی بینی را برطرف می کند. سپتوم فضایی است که سوراخ بینی ا را تقسیم می کند. بنابراین ، وقتی تیغه بینی کج باشد ، می تواند به طور جدی مانع تنفس شود.

لازم به ذکر است که سپتوپلاستی موجب بهبود بینی از نظر زیبایی نمی شود.

علت کج شدن بینی یا انحراف آن چیست؟

انحراف ممکن است در نتیجه عدم تقارن ظریف مانند فرورفتگی جزئی یا افزایش استخوان یا غضروف باشد. در صورت بروز این موارد ، فقط در یک طرف بینی ایجاد می شود و باعث ایجاد نمای بصری انحراف یا ظاهر “کج” می شود.

این انحراف ممکن است به دلیل تراز نبودن استخوان های بینی باشد و اغلب به دنبال ضربه و شکستگی بینی اتفاق می افتد. انحراف استخوانی ممکن است خود به خود اتفاق بیفتد یا همراه با انحراف تیغه بینی (غضروف سپتوم) باشد. هر دو این فاکتورها باید قبل از جراحی به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند و یک برنامه مناسب برای جراحی تهیه شود که این مشکلات را برطرف کند.

ممکن است به دلیل انحراف تیغه بینی (غضروف بین راه هوایی چپ و راست بینی) باشد. این امر می تواند به دلیل انحنای قسمت مرکزی تیغه بینی رخ دهد یا ممکن است از پایین ترین قسمت نوک بینی خارج از مرکز باشد.

 

جراحی بینی کج

 

تفاوت کجی بینی با انحراف بینی

انحراف بینی از عمل های درمانی محسوب می شود که بیمه هزینه های آن را متقبل خواهد شد اما جراحی بینی کج از عمل های زیبایی است و پرداخت هزینه های آن تماما بر عهده خود بیمار است.

همچنین انحراف بینی می تواند در ظاهر مشخص نباشد و تنها فرد با مشکلات تنفسی مواجه باشد ، این در حالیست که کجی بینی در ظاهر مشخص بوده و معمولا مشکلات تنفسی در پی نخواهد داشت. البته در مواردی که کجی بینی شدت داشته باشد می تواند موجب اختلالات تنفسی نیز شود.

هزینه جراحـی بینی کج

جراحي بيني کج نیز همچون سایر عمل های بینی ، به دستمزد جراح و یکسری عوامل جانبی بستگی دارد که پس از معاینه توسط جراح مشخص خواهد شد. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با پزشک جراح خود صحبت نمایید.