همه چیز در مورد جراح بینی

 

جراح بینی : جراحی بینی نوعی جراحی مهم تلقی می گردد ، چرا که علاوه بر اثرگذاری در ظاهر بینی افراد ، روی عملکرد تنفسی آن ها نیز تاثیر خواهد گذاشت. دستیابی به نتایج مطلوب از جراحی بینی علاوه بر جنس و نوع پوست بینی و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی وابستگی شدیدی به تبحر و مهارت جـراح بینی دارد.

گاها شاهد این امر هستیم که برخی افراد به دلیل انتخاب جـراح بيني بی تجربه از ماحصل عمل بینی ناراضی هستند بدین صورت که متاسفانه ممکن است ایرادات چشمگیری در ظاهر آن ها به وجود آمده باشد و حتی در برخی موارد امکان دارد عوارض پیش آمده جبران ناپذیر باشند و فرد مجبور به انجام جراحـی بینی ترمیمی گردد.

بنابراین انتخاب بهترین جـراح بيني در نتیجه عمل جـراحی بینی تاثیر شگرفی خواهد داشت و بیمار می بایست قبل از انجام جـراحی بینی نسبت به انتخاب یک جراح بيني که از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد اقدام نماید.

 

جراح بینی

 

چگونه بهترین جراح بینی را انتخاب نماییم ؟

به منظور انتخاب بهترین جراح بيني اقدامات زیر را انجام دهید :

 • تحقیق از دوستان و آشنایانی که جراحی بینی انجام داده اند
 • جستجو در سایت های اینترنتی جهت انتخاب بهترین جراح بيني
 • تهیه لیستی از جراحان بینی
 • مراجعه به مطب جراحان بینی و انجام مشاوره با پزشک
 • گفتگو با بیماران حاضر در مطب جهت بررسی رضایت آنان از نتایج جراحی
 • مراجعه به اینستاگرام و سایت جراح بيني جهت مشاهده نمونه کار ایشان

معیارهای اساسی برای انتخاب بهترین جراح بینی

به منظور انتخاب بهترین جراح بيني در نظر داشته باشید که یک جراح بيني حاذق و متبحر می بایست از ویژگی های زیر برخوردار باشد :

 1. قرار دادن سلامت بیمار در اولویت کار خود
 2. برخورداری از توانایی های لازم جهت انجام جراحی زیبایی بینی
 3. بهره مندی از علم ریاضی و زیبایی شناسی جهت ترسیم چهره بیمار بعد از عمل
 4. انجام معاینات و بررسی های لازم
 5. شناخت کافی از ساختار بینی
 6. اختصاص زمان کافی به بیمار جهت مشاوره
 7. مورد بررسی قرار دادن اهداف بیمار از انجام عمل بینی
 8. پاسخگویی به سوالاتی که ذهن بیمار را درگیر کرده
 9. ایجاد حس اعتماد در بیمار
 10. دادن اطلاعات کافی به بیمار در صورت داشتن خواسته های غیرمنطقی از نتیجه عمل
 11. بررسی وضعیت بیمار پس از جراحی طی جلسات معین

 

جراح بینی

 

آیا آثار برش ها و بخیه ها بعد از عمل بینی روی بینی باقی خواهد ماند ؟

در  برخی افراد شاهد باقی ماندن آثار برش های جراحی پس از عمل بینی می باشیم ، در صورتی که یک جراحی بینی مطلوب باید به گونه ای صورت پذیرد که هیچ گونه جای بخیه یا اسکاری روی بینی پس از عمل مشهود نباشد که قاعدتا این مسئله به مهارت جراح بینی وابستگی بسیاری دارد.

جراحی بینی ترمیمی

جراحی ترمیمی زمانی انجام می شود که فرد بنا به دلایل متفاوت از نتیجه عمل خود راضی نیست. این نارضایتی ممکن است پس از گذشت چند سال حاصل شود که می تواند بر اثر انتخاب جراح بینی کم تجربه باشد. در واقع اگر جراح بینی از مهارت بالا برخوردار باشد ، در طول زمان بینی دستخوش تغییراتی همچون افتادگی نوک بینی نخواهد شد. همچنین ممکن است بیمار از همان ابتدا نتیجه ایده آل خود را از عمل کسب نکند و این مسئله در روحیه او تاثیر گذار است.

اما جای نگرانی نیست زیرا علی رغم اینکه جراحی بینی ترمیمی پیچیده تر از جراحی اولیه است، اما با انجام جراحی ترمیمی می توان کلیه ایرادات بینی را برطرف نمود.

از جمله ایرادات بینی که با انجام جراحی بینی ترمیمی برطرف می شوند عبارتند از :

 • اصلاح ایراداتی که در جراحی بینی اولیه برطرف نشده.
 • اصلاح ایراداتی همچون قوز یا تورفتگی که پس از عمل قبلی ایجاد شده اند.
 • ترمیم کوچکی یا سربالا بودن بیش از حد بینی
 • برطرف نمودن عدم تقارن سوراخ های بینی
 • اصلاح کجی بینی
 • ترمیم دفرمگی یا افتادگی نوک بینی که پس از چند سال ایجاد شده است.

 

جراح بینی

 

بهترین زمان برای انجام جراحی بینی ترمیمی

افرادی که قصد انجام این جـراحی را دارند باید به زمان مناسب برای انجام جـراحی ثانویه بینی خود توجه کنند. در واقع انجام جـراحی منوط به این است که حداقل یک سال از عمل اولیه گذشته باشد تا تورم بینی به طور کامل فروکش کند و بافت بینی ترمیم شود. در این حالت کلیه ایرادات بینی قابل تشخیص است. حتی ممکن است ایرادات بینی بر اثر ورم باشد و پس از مدتی برطرف گردد. بنابرین برای انجام جراحـی ترمیمی بینی اصلا عجله نکنید و به پزشک خود اعتماد نمایید.

توجه داشته باشید که انتخاب جـراح بینی برای عمل ترمیمی بیشتر حائز اهمیت است زیرا در صورتی که مجددا بینی به خوبی مورد جراحی قرار نگیرد ، امکان بروز مشکلات جبران ناپذیر برای شما وجود دارد.

همچنین در نظر داشته باشید از آنجایی که این جراحی پیچیده تر است ، به نسبت هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

بایدها و نبایدهای پیش از جراحی بینی :

 • اکثر بیماران با نزدیک شدن به زمان جراحی اضطراب بیشتری خواهند داشت و کاملا طبیعی است. اما هر چقدر بیمار بیشتر درباره جراحی آگاه و آماده باشد، نگرانی او کمتر واهد بود. این بخش نکات و دستورالعملهای قبل از جراحی را برای آمادگی بهتر ارائه می دهد.
 • برای بهبود هضم، مصرف غذاهای حاوی فیبر برای پیشگیری بعد از یبوست به دلیل دریافت داروی بیهوشی را افزایش دهید. از مصرف الکل خودداری کنید. برای تقویت روند بهبودی از مکمل های ویتامین ث و آهن استفاده کنید.
 • از اعضای خانواده یا دوستان خود می توانید کمک بگیرید تا شما را بعد ازجراحی همراهی کند.
 • حداقل یک تا دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. حداقل هشت ساعت قبل از جراحی، غذا و نوشیدنی نخورید و یک خواب خوب داشته باشید. روز جراحی حمام کنید و هیچگونه آرایش صورت و مو نداشته باشید. از اضطراب و تشویش دوری کنید.
 • آسپرین، داروی ضد التهاب غیراستروئید، مکمل های ویتامین E یا داروهای گیاهی مانند جینسینگ دوهفته قبل از جراحی مصرف نکنید. بعضی از گیاهان می توانند در بیهوشی تداخل داشته باشند ، بنابراین توصیه می شود از مصرف آنها خودداری کنید.
 • سیگار کشیدن باعث تغییر جریان خون می شود و می تواند در روند بهبودی بعد از جراحی اختلال ایجاد کند. بنابراین حداقل دو هفته قبل از جراحی محصولات دخانی را ترک کنید.

 

 

ویزیت های بعد از جراحی

پانسمان های بینی در بین روزهای اول تا پنجم بعد از جـراحی بر حسب موقعیت ویژه شما برداشته می شود. گچ و بخیه ها نیز بعد از یک هفته برداشته خواهند شد. پس از آن بر روی بینی چسب زده می شود. بعد از برداشتن گچ، بینی متورم بوده و نوک بینی به سمت بالا متمایل است. این حالت در طول چند هفته فروکش می کند. به خاطر داشته باشید که این نتیجه نهایی بینی شما نیست و مشاهده نتیجه نهایی بر حسب نوع پوست بینی شما به چند ماه زمان نیاز دارد. بینی شما ظرف دو تا سه هفته بعد از جـراحی زیبایی خود را نمایان می سازد ولی برای مشاهده نتیجه اصلی باید اندکی صبور باشید. گاهی برای کاهش تورم در یک ناحیه، تزریق الزامی می باشد.

هزینه عمل جراحی بینی

هزینه و قیمت جـراحی بینی به عوامل متعددی بستگی دارد ، از جمله : دستمزد جـراح بيني ، دستمزد متخصص بیهوشی و پرسنل اتاق عمل ، هزینه بیمارستان یا کلینیک و غیره

لازم به ذکر است هزینه نهایی عمل در جلسه مشاوره از طریق جـراح بینی به بیمار اعلام می گردد.