مراقبت های بعد از جراحی پلک چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی پلک : جراحی پلک پس از عمل زیبایی بینی ، پرطرفدارترین جراحی زیبایی صورت در میان مردم اعم از زن و مرد می باشد و سالانه افراد زیادی اقدام به انجام این جراحی می کنند ؛ چرا که به جرئت می توان گفت چشم ها ، مهم ترین اعضا صورت بوده که نشان دهنده حالات روحی افراد می باشد ؛ اما متاسفانه این عضو از صورت بسیار زودتر از سایر اعضا در معرض پیری قرار می گیرد ، به همین علت افراد به دنبال انجام روش هایی هستند که بتوانند با انجام آن شادابی و جوانی را به چشمان خود بازگردانند.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

جراحی زیبایی پلک ، که در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی نامیده می شود ؛ با رفع کیسه های چربی و پوست اضافی پلک ها سبب جوان تر به نظر رسیدن چشم ها می شود.

نتایج به دست آمده از جراحی زیبایی پلک ، علاوه بر تجربه و مهارت جراح پلک به رعایت نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک توسط بیماران ، نیز بستگی دارد ؛ به همین علت در این مقاله به مهم ترین نکات پس از عمل پلک اشاره شده است و بیماران مستلزم رعایت آن ها می باشند.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

  • کسانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، در روزهای ابتدائی پس از عمل پلک باید جهت شستشوی چشمان خود از سرم فیزیولوژیک استفاده کنند و پس از گذشت ۲ روز از جراحی پلک ، آن ها می توانند از آب جوشیده سرد شده جهت شستشوی چشمان خود استفاده کنند.
  • استفاده از قطره اشک مصنوعی به مدت ۳ روز پس از جراحی زیبایی پلک ، به منظور جلوگیری از خشک شدن چشم ها امری ضروری می باشد.
  • بانوانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، باید حداقل به مدت ۲ هفته از لوازم آرایشی استفاده نکنند.
  • بیمارانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، در صورت احساس درد پس از اجازه از پزشک معالج خود می توانند از کمپرس یخ استفاده کنند.
  • کسانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، تا مدتی مستلزم استفاده از عینک آفتابی می باشند ؛ حتی در برخی از مواقع استفاده از عینک آفتابی در منزل نیز پیشنهاد می شود.

 

 

نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک

  1. پزشک ، پس از اتمام جراحی زیبایی پلک هیچ گونه پانسمانی بر روی چشم ها قرار نمی دهد ، تنها از پماد موضعی بر روی بخیه ها استفاده می شود که این موضوع سبب کمی تاری دید در بیماران می شود.
  2. در صورتی که محل بخیه جراحی زیبایی پلک دچار خونریزی شد ، بیماران باید با استفاده از گاز استریل ناحیه زخم خود را به مدت زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه به آرامی فشار دهند و سپس از کمپرس یخ استفاده کنند.
  3. کسانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، باید در دوران نقاهت جراحی پلک از بیش از اندازه خندیدن و فریاد زدن خودداری کنند ؛ چرا که خندیدن ، سبب وارد شدن فشار به اطراف نواحی پلک ها شده و بدین ترتیب سبب شل شدن آن ها می شود.

از بین بردن ورم بعد از عمل پلک

بهترین راه حل جهت رفع تورم ، کبودی و پیشگیری از خونریزی پس از جراحی زیبایی پلک استفاده از کمپرس یخ می باشد ؛ لازم به ذکر است توصیه می شود افراد در دو روز ابتدائی پس از عمل زیبایی پلک حتما از کمپرس یخ استفاده کنند ؛ چرا که بیشترین اثر گذاری آن در این دوران می باشد.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

چگونگی استفاده از کمپرس یخ

چگونگی استفاده از کمپرس یخ ، بستگی به پزشک معالج بیماران دارد ، اما در حالت کلی توصیه می شود بیماران در روز اول بعد از جراحی زیبایی پلک هر نیم ساعت یک بار به مدت زمان بیست دقیقه و در روز دوم بعد از جراحی زیبایی پلک هر یک ساعت یک بار به مدت زمان بیست دقیقه و در روز سوم بعد از جراحی زیبایی پلک هر دو ساعت یک بار به مدت زمان بیست دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنند.

نحوه خوابیدن پس از جراحی پلک

کسانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، در دوران نقاهت جراحی زیبایی پلک باید به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به چشم ها از خوابیدن بر روی صورت خود خودداری کرده و طاق باز بخوابند ؛ علاوه بر آن قرار دادن دو بالش در زیر سر کمک بسیاری به کاهش تورم ناشی از عمل پلک می کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

دوره نقاهت جراحی پلک

افرادی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، باید به مت ۲۴ ساعت پس از عمل پلک استراحت کرده و از انجام فعالیت هایی هم چون تماشا کردن تلویزیون ، مطالعه ، کار با کامیپوتر و گوشی و غیره که سبب وارد شدن فشار به چشم ها می شود ، خودداری کنند.

دوران نقاهت جراحی زیبایی پلک ، طولانی نبوده و در اکثر مواقع کسانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، پس از گذشت ۱ هفته از انجام آن می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.